Az önéletrajzról
Az álláskeresés egyik mérföldköve az önéletrajz összeállítása. Légy alapos, mert a jó önéletrajz fél siker, ez adja Rólad az első benyomást, amely sokszor döntő lehet. Bizonyíts be, hogy Te vagy a legalkalmasabb ember az adott pozícióra.
Az önéletrajz legyen:
- átlátható, könnyen olvasható: fontos, hogy a munkáltató az önéletrajzban rögtön megtalálja azt a részletet, amire kíváncsi.
- Próbáld meg a kiírásban fontosnak tartott tulajdonságokat, feltételeket kiemelni, az önéletrajzod erre kiélezni. Ezért nincs két egyforma önéletrajz, mindig dolgozd át egy kicsit az adott cég elvárásinak megfelelően.
- rövid: 1-2 oldalnál hosszabb, terjengős önéletrajzokat nem szívesen olvasnak el a leendő munkáltatók. (a kísérőlevél maximum 1 oldal legyen)
- tényszerű: fontos, hogy a lényeget, a tényeket emeljük ki; nem kell regényt írni!
- géppel írott: a számítógépes szövegszerkesztő segítségével az önéletrajz átláthatóbb. Előfordulhat, hogy kézzel írott önéletrajzot kérnek, ennek általában a pályázó jellemrajzának elkészítése a célja. Ezekben az esetekben is mellékeljünk géppel írott életrajzot, hogy a pályázat elbírálói könnyebben végezhessék munkájukat.
- hibátlan: nagyon fontos a helyesírás (főleg a nevek), ezért érdemes többször elolvasni, mielőtt kiadnánk a kezünkből!
- Fizetési igényünkre sem az önéletrajzban, sem a kísérőlevélben ne térjünk ki!
Az önéletrajznak tartalmaznia kell a következő pontokat:
1. Személyes adatok: születési év-, hely, értesítési és lakcím, telefonszám, e-mail cím, fax, családi állapot, állampolgárság
2. Tanulmányok:
- az iskolákat fordított időrendben soroljuk fel (kezdjük a legutóbbival)
- a dátumokat ne felejtsük el: fontos a kezdés és a (várható) befejezés,
- az iskola pontos neve, a szak pontos megnevezése
- a végzettség megnevezése
3. Speciális tréningek, tudományos munkák: érdemes azokat felsorolni, amelyek a megpályázott pozícióval kapcsolatba hozhatók.
4. Munkatapasztalat, szakmai gyakorlat:
- a munkahelyeket fordított időrendben kell felsorolni
- a kezdés és a befejezés dátumait ne felejtsük el
- fontos a munkahely pontos neve, a pozíció megnevezése
- fel kell sorolni milyen feladatok voltak az adott pozícióban (mindegyik cégnél a pozíció más hatáskört, tevékenységet, feladatot jelenthet!)
5. Nyelvtudás: soroljuk fel melyik nyelvet milyen szinten használjuk, és mikor, milyen vizsgát sikerült letenni az adott nyelvből! (a vizsga szerinti szint nem feltétlenül azonos a tényleges tudással!)
6. Számítógépes ismeretek: soroljuk fel azokat a software-eket, amelyeket felhasználói szinten ismerünk, ill. amelyeken programozni tudunk.
7. Jogosítvány
8. Egyéb: bármilyen egyéb készség, érdeklődési terület és az ehhez kapcsolódó ismeret felsorolható, pl.: gépírástudás, hobby
Ha friss diplomás vagy, viszonylag kevés munkatapasztalattal, ugyanakkor széleskörű elméleti ismeretekkel, az életrajz írásakor a fenti sorrendet kövessed. Később, amikor majd több tapasztalattal rendelkezzel a munkaerő-piacon, érdemes lesz a 4. pontot a 2. és 3. elé tenni, mert addigra valószínűleg erősséged már a gyakorlati jártasság lesz.