A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ 2023. augusztus 1-jén jött létre az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) Nemzeti Népegészségügyi Központba történő beolvadásával.
Az NNGYK meghatározó szerepet tölt be hazánk egészségügyi ellátórendszerében. Feladatait országos hatáskörrel látja el, melyek a közegészségügy, a járványügy, az egészségfejlesztés, az egészségügyi igazgatás és koordináció, valamint a munkaegészségügy köré csoportosulnak. Emellett az NNGYK felelős a gyógyszerészeti és egyes egészségügyi államigazgatási feladatok ellátásáért is.
A napi feladatvégrehajtás során figyelemmel kíséri és értékeli az ország közegészségügyi, járványügyi helyzetét és a népesség egészségi állapotának alakulását, valamint az egészségi állapotot befolyásoló környezeti, társadalmi, életmódbeli tényezőket. A fentiekkel kapcsolatban kutatási feladatokat, epidemiológiai és hatásvizsgálatokat, kockázatelemzést kezdeményez és végez.
Az NNGYK felel az egészségügyi alapellátás, az egészségfejlesztés a lakossági szűrések területi szintű tervezési-szervezési feladataiért, illetve biztosítja a lakosság egységes hozzáférését ezekhez a szolgáltatásokhoz. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szerzi be és osztja szét a hazai éves oltóanyagot, és részt vesz az országos népegészségügyi programok kidolgozásában. A szervezet fontos feladata a Ritka Betegségek Központjának működtetése és a Veleszületett Rendellenességek Országos Nyilvántartásának vezetése is.
Az NNGYK hatóságként felel a gyógyszerfelügyeletért, az egészségügyi géntechnológiai és a gyógyszerpiac-felügyeleti feladatok ellátásáért. Hatáskörébe tartozik az élelmezés- és táplálkozás-egészségügy, a kozmetikai termékekkel összefüggő szakterületen számos hatósági és tudományos kutatási, felügyeleti, tájékoztatási és szakértői feladatok ellátása.
Az NNGYK felel a gyógyszerellátással kapcsolatos hatósági feladatok elvégzéséért, a gyógyszertárak működésének és a lakossági gyógyszerellátási tevékenységének ellenőrzéséért. Munkatársai szakértői minősítéseket végeznek a gyógyászati segédeszközökkel, az egészségügyi szolgáltatók orvostechnikai, technológiai beruházásaival kapcsolatban.